Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
2019-2020 Athletic Awards
Chris Olds
Wednesday, May 13, 2020

    MCLOUD HIGH SCHOOL ATHLETIC AWARDS 2019-2020    

66 CONFERENCE SCHOLARSHIP WINNERS:

Makyna Higdon

Conner Cheney

FOOTBALL

Coye Campbell

  • District 4A-2 Athlete of the Year

  • Oklahoman All-City Honorable Mention

  • Oklahoman All-State Honorable Mention

  • McLoud Redskins Most Valuable Player

  • Scholarship to play football at Southwestern College

Mathew Chapman

  • District 4A-2 Second Team Offensive Line

  • Redskin Award

Conner Cheney

  • District 4A-2 1st Team Offensive Lineman

  • Oklahoman Second Team Little All-City

  • Oklahoman All-State Honorable Mention

  • McLoud Redskins Offensive Player of the Year

  • 66 Conference All Academic Team 

  • Scholarship to play football at Southwestern College 

Adrian Frye

  • District 4A-2 Second Team QB

Connor Hale

  • District 4A-2 Second Team Special Teams

Denzel Harris

  • District 4A-2 Defensive Lineman of the Year

  • Oklahoman All-City Honorable Mention

  • Oklahoman All-State Honorable Mention, 

  • McLoud Redskins Defensive Player of the Year

  • Scholarship to play football at Southwestern College

Wesley Olds

  • McLoud Redskins Most Improved Player


CHEERLEADING

Trinity Frazier 

  • McLoud Redskin Cheer - Redskin Award

Mekayla McCauley 

  • McLoud Redskin Cheer - Leadership Award

Lauren Nachbor

  • McLoud Redskin Cheer - Leadership Award

Megan Plumley

  • McLoud Redskin Cheer - Leadership Award

Madisson Sourjohn

  • McLoud Redskin Cheer - Redskin Award

Ryane Taber

  • McLoud Redskin Cheer - Leadership Award

CROSS COUNTRY

Izabella Garcia

  • 66 Conference - All Conference Team

  • North Canadian River Conference - All Conference Team

  • OSSAA State Meet Qualifier 

Arrington Roye

  • 66 Conference All Academic Team

  • 66 Conference - All Conference Team

FASTPITCH AND SLOWPITCH SOFTBALL

Lexie Boyer

  • OFPSCA All District Team

  • North Canadian River Conference - All Conference Team

  • 66 Conference - Honorable Mention All Conference

Callie Cardin

  • OSSCA All State Team

  • OFPSCA All District Team

  • Scholarship to play fastpitch softball at Rose State College 

Makyna Higdon

  • North Canadian River Conference - All Conference Team

  • 66 Conferen All

  • All region

  • Scholarship to play fastpitch softball at Connors State College

Shyann Shipman 

  • 66 Conference - All Conference Team

  • North Canadian River Conference - All Conference Team

  • OFPSCA All District Team

  • OFPSCA All Region Team

  • OFPSCA All State Team

  • Scholarship to play fastpitch softball at Connors State College

Rachelle Stephens

  • OFPSCA All District Team

  • OFPSCA All Region Team

Jessie Wooten

  • OSSCA All State Team

  • OFPSCA All District Team

  • OFPSCA All Region Team

  • OFPSCA All State Team alternate

  • North Canadian River Conference - All Conference Team

  • Scholarship to play fastpitch softball at Rose State College

GIRLS BASKETBALL

Cheyenne Banks

  • 66 Conference - All Conference Team

  • North Canadian River Conference - Honorable Mention All Conference

Lexie Boyer

  • 66 Conference - All Conference Team  

  • North Canadian River Conference - All Conference Team

BOYS BASKETBALL

Tristan Crook

  • 66 Conference - All Conference Team

  • North Canadian River Conference - All Conference Team

Brenden Howard 

  • 66 Conference - All Conference Team

  • North Canadan River Conference - Honorable Mention All Conference

Jacob Jordan 

  • 66 Conference - All Conference Team

  • North Canadan River Conference - Honorable Mention All Conference

Conner Cheney

  • 66 Conference - All Conference Academic Team

SOCCER

Connor Hale 

  • OSCA All State 

WRESTLING

Denzel Harris

  • OSSAA State Tournament Qualifier 

  • OSSAA State Tournament Placer - Third Place

  • Oklahoman All City Team

Elijah Reece

  • OSSAA State Tournament Qualifier

Ashley Schoenecke 

  • OSSAA State Runner-up